On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $
ID: 2724939 • Letter: O
Question
On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $1,270 and incurs costs with a present value of $1,120. Assume there is no possibility of repeat orders and that the probability of successful collection from the customer is p = .96.
a. What is the expected profit of granting credit? (A negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Expected profit $ per sale
b. What is the break-even probability of collection? (Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.) Break-even probability %
Explanation / Answer
PV of Revenue 1,270 a PV of costs 1,120 Expected Profit 150 When expected collection probability=0.96 Then Expected collection =1270*0.96= 1,219 PV of costs (1,120) Expected profit of granting credit = $ 99.20 b For Break even , the expected collection = 1,120 Break even probability =1120/1270= 0.88 So Break even probability =0.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.