On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $
ID: 2724614 • Letter: O
Question
On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $1,310 and incurs costs with a present value of $1,160. Assume there is no possibility of repeat orders and that the probability of successful collection from the customer is p = .95. a-1. What is the expected profit of granting credit? (A negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Expected profit $ per sale a-2. Should Cast Iron grant or refuse credit? Grant Refuse b. What is the break-even probability of collection? (Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.) Break-even probability %
Explanation / Answer
a-1.
Expected profit from granting credit = ($1,310 - $1,160)*0.95 -($1,160 * 0.05) = $142.50 - $58 = $84.50
a-2
At the breakeven point of collection, expected profit is zero. Let the breakeven probability of collection is p.
p*($1,310 - $1,160) - (1-p)$1,160 = 0
$150p - $1,160 + $1,160P = 0
$1,310p = $1,160
p = $1,160/$1,310 = 0.8855 = 88.55%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.