On average an adult person at rest inhales 0.6667 L of air per breath. Assuming
ID: 813368 • Letter: O
Question
On average an adult person at rest inhales 0.6667 L of air per breath. Assuming the air being breathed in is at 1.00 atm and 20.0 degree C calculate the moles of air per breath. The air in the lungs at 1.00 atm expands from 0.6667 L at 20.0 degree C to a new volume at 37.0 degree C. What is the new volume after expansion? What is the work done by the air in the lungs as it expands on going from 20.0 degree C to 37.0 degree C? Assume breathing is isobaric ( delta P = 0) and the external pressure is 1 atm. Give all answers in SI units. The volume of the lung before inhalation is 2.500 L as there is always some air inside the lung. What is the air volume after inhalation at 37.0 degree C?Explanation / Answer
A) PV = nRT
n= no of mol of air = 0.0821*293.15/1*0.6667 = 36.1 mol
b) V1/T1 = V2/T2
0.6667/293.15 = V2/310.15
V2 = 0.705 L
workdone by the air = -PDV = -1(0.705-0.6667)
= 0.0383 L.atm
= 3.88 joule
c) before inhalation V = 2.5 L T = 20 C
V2 after inhalation = 2.5/293.15*310 = 2.6437 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.