On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $
ID: 2487661 • Letter: O
Question
On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $1,230 and incurs costs with a present value of $1,080. Assume there is no possibility of repeat orders and that the probability of successful collection from the customer is p = .95. a-1. What is the expected profit of granting credit? (A negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Expected profit $ per sale a-2. Should Cast Iron grant or refuse credit? Grant Refuse b. What is the break-even probability of collection? (Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.) Break-even probability %
Explanation / Answer
Profit = Revenues – Costs
= 1,230 – 1,080
= $150
1. Expected profit = (Revenue × Probability) – Cost
= ($1,230 × 0.95) – 1,080
= 1,168.5 – 1,080
= $88.5 (Answer)
2.
C should grant credit, since it earns profit as above.
3.
Break-even collection would the amount of cost, since there will be no-profit-no-loss.
Break-even probability of collection = (Costs / Revenues) × 100
= ($1,080 / $1,230) × 100
= 87.8% (Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.