Chapter 5, #5 Assume the total cost of a college education will be $300,000 when
ID: 2725005 • Letter: C
Question
Chapter 5, #5
Assume the total cost of a college education will be $300,000 when your child enters college in 18 years. You presently have $71,000 to invest
What annual rate of interest must you earn on your investment to cover the cost of your child’s college education? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What annual rate of interest must you earn on your investment to cover the cost of your child’s college education? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
FV = PV(1+R)N
300000 = 71000(1+R)18
4.225 = (1+R)18
To finish solving the equation, we search only the "n = 18" row of the FV of 1 Table for the FV factor that is closest to 4.225. , and it is located in the column between with the heading i = 8 and 9 %
at 8% factor = 3.9960
at 9% factor = 4.7171
required factor = 4.225
there fore Anual rate of interest = (4.7171-3.9960)/9%-8%)*(4.7171-4.225)
= 8.35%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.