Chapter 5 Learning Activity During the 2011 commencement ceremony at John A·Loga
ID: 3303996 • Letter: C
Question
Chapter 5 Learning Activity During the 2011 commencement ceremony at John A·Logan College, 125 out of 500 graduates received degrees in business. What is the probability that a graduate will receive a business degree at the 2012 commencement ceremony? (1 point) I . 2. A study of small businesses revealed the average age of the owner: Number of Owners 30 145 93 43 Average Age Under 18 18-24 25-35 35 and over What is the probability a small business selected at random will be owned by someone between 18 and 24 years of age? (1 point) A. 3. In a study of 1,200 recent graduates, 550 said they had an associate's degree, 650 said they had a bachelor's degree, and 300 said they had both. A. If a graduate is selected at random, what is the probability that the graduate has only an associate's degree or a bachelor's degree? (1 point)Explanation / Answer
1. Probability = 125/500 = 0.25
2. A) P(Between 18 and 24 years) = 145/(30 + 145 + 93 + 43) = 145/311 = 0.466 [Rounded off to 3 decimal places]
3 A) Probability = (550 + 650 - 300)/1200 = 900/1200 = 0.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.