Analog Computers needs to borrow $475,000 from the Midland Bank. The bank requir
ID: 2726048 • Letter: A
Question
Analog Computers needs to borrow $475,000 from the Midland Bank. The bank requires a 15% compensating balance. How much money will Analog need to borrow in order to end up with $475,000 spendable cash?
A.
$546,250
B.
$758,264
C.
$558,824
D.
None of these options
Analog Computers needs to borrow $475,000 from the Midland Bank. The bank requires a 15% compensating balance. How much money will Analog need to borrow in order to end up with $475,000 spendable cash?
A.
$546,250
B.
$758,264
C.
$558,824
D.
None of these options
Explanation / Answer
The bank requires 15% compensating balance. So, the bank will disburse (100 - 15) = 85% of the borrowed amount which will be the spendable cash of the entity.
So, 85% of borrowed amount = $475,000
So, Borrowed amount = $475,000 / 0.85 = $558,824. So, option C is the correct option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.