Analog Corp has an ROE of 12% and a beta of 1.5. It plans to maintain indefinite
ID: 2750545 • Letter: A
Question
Analog Corp has an ROE of 12% and a beta of 1.5. It plans to maintain indefinitely its traditional plowback ratio of 0.6. This year's earnings were $2.50 per share. The annual dividend was just paid. The consensus estimate of the coming year's market return is 10%, and the T-Bills currently offer a 4% yield. Find the price at which Analog's stock should sell. Calculate the P/E ratio. Calculate the present value of growth opportunities. Suppose your information suggest that the company will be reducing its plowback to 0.4. Find the intrinsic value of the stock if the cutback takes effect immediately.Explanation / Answer
expected return = risk-free rate + beta * (expected return on the market - risk-free rate)
= 4+1.5*(10-4) = 13%
sustainable growth rate = ROE*plowback ratio = 12*0.6 = 7.2%
Dividends = earnings*(1-plowback ratio) = 2.5*(1-.6) = 1
Price =
Price = recent dividend* ( 1 + growth rate )/( required rate of return - growth rate)
= 1 * (1 + .072)/(0.13 - 0.072) = 18.4827
b
P/E = 18.4827/2.5 = 7.3931
c
PVGO = Price - price with 0 growth = 18.4827 - 1/.13 = 10.79
d
sustainable growth rate = ROE*plowback ratio = 12*0.4 = 4.8%
Dividends = earnings*(1-plowback ratio) = 2.5*(1-.4) = 1.5
Price =
Price = recent dividend* ( 1 + growth rate )/( required rate of return - growth rate)
= 1.5 * (1 + .048)/(0.13 - 0.048) = 19.1707
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.