Use the table below to answer the following question: Assumption: Required effec
ID: 2727562 • Letter: U
Question
Use the table below to answer the following question: Assumption: Required effective annual rate of return is 8.0%. What would the present value be if the investment pays you $10.000 at the end of each year for 3 years? Select one $25.719 $23.814 $27.833 $25.771 Use the table below to answer the question: Alicia gets a yearly alimony payment from her ex-husband and wants to saves enough to put a 30% down payment on a home in 5 years. Median homes go for $800,000. How much should Alicia put away into an investment each year if she can get a 6% return a year? Select one $21.054 $42.731 $15.733 $31.931Explanation / Answer
Solution for Question 1
Equal annual payment = $10,000
Annual interest rate = 8%
Tenure = 3 year.
Present value of annuity for 3 year at interest rate of 8% is given in table which is 2.5771.
So present value of annuity payment = $10,000 × 2.5771
= $25,771
Present value of investment is $25,771.
Hence, Option D is correct answer.
Answer for question 2
Value of home = $600,000
Down payment = 30%
Down payment in dollar term = $600,000 × 30%
= $180,000
She has to save $180,000 in five year.
Annual interest rate = 6%
Tenure = 5 year
Future value of annuity for $1 is given in second table for 6% interest rate and for year which is 5.6371.
So annual saving = $180,000 / 5.6371
= $31,931
She has to save $31,931 per year for down payment
Hence, option (D) is correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.