Home loans typically involve “points,” which are fees charged by the lender. Eac
ID: 2727728 • Letter: H
Question
Home loans typically involve “points,” which are fees charged by the lender. Each point charged means that the borrower must pay 1% of the loan amount as a fee. For example, if the loan is for $200,000 and 4 points are charged, the loan repayment schedule is calculated on a $200,000 loan but the net amount the borrower receives is only $192,000. What is the effective annual interest rate charged on such a loan assuming loan repayment occurs over 120 months? Assume the interest rate is .75% per month. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Loan Amount = 200,000.00 Monthly interest amount = 200000*.75% = 1,500.00 Annual interest amount = 18,000.00 Net proceeds received from loan = 192,000.00 Effective annual interest rate = 18000/192000 = 9.38% Thus, effective annual interets rate is 9.38%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.