Calculate the initial outlay required to fund the following project: The firm is
ID: 2727985 • Letter: C
Question
Calculate the initial outlay required to fund the following project: The firm is considering the purchase of equipment that has an invoice price of $450,000. The cost of shipping and installation is $50,000. The new equipment will replace existing assets that have a current book value of $100,000 and could be sold for $150,000. Additional new working capital of $15,000 will be required to maintain the new equipment and support higher sales. The firm's marginal tax rate is 40%.
Explain what is and is not considered to calculate the initial outlay and why
Explanation / Answer
Book value = $100,000
Market value = $150,000
Tax rate = 40%
After tax proceed from sale of existing Equipment is calculated below:
Proceeds from sale = $150,000 – [($150,000 - $100,000) ×40%]
= $150,000 – $20,000
= $130,000
Hence, Proceed from sale of existing Equipment is $130,000.
Purchase price of new equipment = $450,000
Installation cost = $50,000
Initial working capital = $150,000
Realize amount from sale of existing machine = $130,000
Initial investment amount in project = $450,000 + $50,000 + $15,000 - $130,000
= $385,000.
Hence, Initial investment amount in project is $385,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.