You short-sell 200 shares of Tommy co. now selling for $37 per share. If you wis
ID: 2730827 • Letter: Y
Question
You short-sell 200 shares of Tommy co. now selling for $37 per share. If you wish to limit your loss to $1,450, you should place a stop-buy order at what price?
You just bought 200 shares of a stock priced at $45 per share using 50% initial margin. The broker charges 5% annual interest rate on the margin loan and requires a 30% maintenance margin. One year later stock price dropped to 29 and you recieved margin call, to restore your margin to the initial margin level, how much would you need to deposit?
Explanation / Answer
Total loss = 1450
Increase in price = 1450/200 i.e 7.25
Stop buy order = 37+7.25 i.e 44.25
2) Total value = 200*45 i.e 9000
Initial Margin = 9000*50% i.e 4500
Interest Charged = 4500*5% i.e 22.50
Maintenance margin = 9000*30% i.e 2700
Decline in value = 200 ( 45-29)i.e 3200
Amount to be deposited = 3200+22.50 i.e 3222.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.