A new computer system will require an initial outlay of $24,000, but it will inc
ID: 2732734 • Letter: A
Question
A new computer system will require an initial outlay of $24,000, but it will increase the firm’s cash flows by $4,800 a year for each of the next 6 years. a. Calculate the NPV and find out if the system worth installing if the required rate of return is 8%? What if it is 13%? (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Rate of Return NPV 8% $ 13% $ b. How high can the discount rate be before you would reject the project? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Maximum discount rate %Explanation / Answer
Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows
When rate is 8%
= 4800*PVAF ( 8%, 6 years) - 24000
= 4800*4.62-24000
= 22176-24000 i.e 1824
When rate is 13%
= 4800*PVAF ( 13%, 6 years ) -24000
= 4800*4 -24000
= 19200-24000 i.e -4800
Maximum discount rate is the one at which the NPV is zero
0 = 4800*PVAF (x, 6 years ) -24000
24000 = 4800*PVAF ( x,6 years)
24000/4800 = PVAF ( X, 6 years)
5 = PVAF ( X, 6 years)
X = 0%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.