You are given the following information: EBIT (for firms L and U in perpetuity)
ID: 2732889 • Letter: Y
Question
You are given the following information: EBIT (for firms L and U in perpetuity) = $300,000; corporate tax rate (T) = 30%; cost of equity for firm U (Ksu or rsu) = 10%; cost of debt for firm L (Kd or rd) = 8%; level of debt for firm L (D) = $1,200,000.
What are the WACCs of firms U and L, respectively, under M&M theory with corporate taxes?
11.33% (U), 10.53% (L)
10%(U), 8.10% (L)
10% (U), 11.33% (L)
10% (U), 8.53% (L)
1.11.33% (U), 10.53% (L)
2.10%(U), 8.10% (L)
3.10% (U), 11.33% (L)
4.10% (U), 8.53% (L)
Explanation / Answer
For Unlevered firm U, WACC is same as unlevered cost of Equity= 10%
For Levered Firm L :-
Market Value of Firm L = Market Value of Firm U + After Tax Debt = $ 300000(1 - 0.30) / 0.10 + 1200000*30%
= $ 2100000 + 360000
= $ 2460000
Value of L's equity
$ 2460000 = $1200000 + Equity
Equity = $ 1260000
Cost of levered Equity (rSL) = rSU + (rSU - rd)* (1 - t) * D/S
rSL = 10% + ( 10 - 8) ( 1- 0.30) * 1200000/12600000
rSL = 11.33%
WACCL = (D/V)rd(1 - T) + (S/V)rSL
WACCL = (1200000/2460000) * 0.08 * (1-0.30) + 1260000/2460000 * 11.33%
WACCL = 8.53%
ANSWER: 10% (U), 8.53% (L)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.