a- Bill would like some tax benefits for his investment expenses incurred this y
ID: 2734871 • Letter: A
Question
a-
Bill would like some tax benefits for his investment expenses incurred this year. His AGI is $190,100. Currently, his expenses consist of: (1) $1,010 investment advice fees, (2) $1,510 unreimbursed employee business expenses (a miscellaneous itemized deduction), and (3) $610 tax return preparation fees. How much more, if any, must Bill spend for investment expenses this year before he receives any tax benefit?
More than $500
Zero, Bill is already receiving a benefit.
More than $672
None of these
More than $900
B-
Jamison's gross tax liability is $7,600. Jamison had $2,850 of available credits and he had $4,305 of taxes withheld by his employer. What is Jamison's taxes due (or taxes refunded) with his tax return?
$3,295 taxes due.
$4,750 taxes due.
$445 tax refund.
$445 taxes due.
Explanation / Answer
Solution.
More than $672
A. Must Bill spend for investment expenses this year before he receives any tax benefit.
= $190,100 x .02 = $3,802;
= $1,010 + $1,510 + $610 = $3,130;
= $3,802 - $3,130 = $672
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.