a- Calculate the heat, necessary to eliminated 200 g of liquid water from a cont
ID: 249545 • Letter: A
Question
a- Calculate the heat, necessary to eliminated 200 g of liquid water from a container which has 400 g of ice at -10 C0.
b- Calculate the specific heat of an unknown material with mass equal to 65 g if during an experiment the unknown sample at 100 oC, was put into a calorimeter–water system at room temperature (24 oC) and the final temperature (unknown material, calorimeter and water ) after few minutes was 85 oF. (Consider the mass of the calorimeter equal to 20 g and the water 100 g and the specific heat of the calorimeter 0.9 J/g.C and the specific heat of the water 4.186 J/g.C).
Explanation / Answer
As an example, suppose we mixed 50.0 grams of hot water at 60.0oC with 100.0 grams of cold water at 30.0oC.
From the equation above, we calculate:
tf = (50.0 x 60.0 + 100.0 x 30.0)/(50.0 + 100.0)
tf = (3000 + 3000)/(150.0)
tf = 40.0 oC
Assuming that all of the ice melts, the final temperature will be XoC.
1. 10.0 g ice at 0.0 oC melts to water at 0.0oC:
H1 = (10.0 g)(334 J/g) = 3340 J
2. 10.0 g water at 0.0 oC warms to the final temperature:
H2 = (10.0 g)(4.18 J/g-K)(X - 0)K = 41.8 X J
3. 100.0 g water at 30.0 oC cools to the final temperature:
H3 = (100.0 g)(4.18 J/g-K)(X - 30.00)K = 418(X - 30.0) J
4. The apparatus at 30.0 oC cools to the final temperature:
H4 = (10.0 J/K)(X - 30.00)K = 10.0(X - 30.0) J
The net change in enthalpy is zero:
H1 + H2 + H3 + H4 = 0
3340 + 41.8 X + 418(X - 30.0) + 10.0(X - 30.0) = 0
(41.8 + 418 + 10.0) X = (418)(30.0) + (10.0)(30.0) - 3340
417 X = 9500
X = 20.2 oC.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.