An investment costing $50,000 promises an after tax cash flow of $18,000 per yea
ID: 2735055 • Letter: A
Question
An investment costing $50,000 promises an after tax cash flow of $18,000 per year for 6 years. Respond to each of the following using the given scenario.
a. Find the investment's accounting rate of return and its payback period.
b. Find the invesment's net present value at a 15% discount rate.
c. Find the investment's profitability index at a 15% rate.
d. Find the investment's internal rate of return.
e. Assuming the required rate of return on the investment is 15%, which of the above figures of merit indicate the investment is attractive? Which indicate it is unattractive?
PLEASE SHOW THE WORK SO THAT I CAN UNDERSTAND HOW YOU CALCULATED THE ANSWERS. THANK YOU VERY MUCH!
Explanation / Answer
Details Amt $ Investment 50,000 Salvage - Average Investment=(Investment+salvage)/2= 25,000 Total Post Tax Cash flow in 6 years =18000*6= 108,000 Less : Depreciation of investment that added back to derive cash flow = (50,000) Total Accounting return in 6 years= 58,000 Yearly Accounting rate of returns = $ 9,666.67 a So Accounting rate of return =9666.67/25000= 38.67% Annual Post Tax cash flow = 18,000 Investment 50,000 Payback period =50000/18000= 2.78 Years b NPV Calculation : Details Year 0 Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Year 6 Investment (50,000) Post Tax Cash flows 18,000 18,000 18,000 18,000 18,000 18,000 PV factor @15% 1 0.870 0.756 0.658 0.572 0.497 0.432 PV of net cash flows (50,000) 15,652.2 13,610.6 11,835.3 10,291.6 8,949.2 7,781.9 Net Present Value = $ 18,120.69 c PV of Cash inflows = $ 68,120.69 Investment PV = $ 50,000.00 Profitability Index=PV of Cash inflows/Net Investment = 1.36 d IRR Calculation : NPV Calculation : Details Year 0 Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Year 6 Investment (50,000) Post Tax Cash flows 18,000 18,000 18,000 18,000 18,000 18,000 PV factor @27.7% 1 0.783 0.613 0.480 0.376 0.294 0.231 PV of net cash flows (50,000) 14,095.5 11,038.0 8,643.7 6,768.8 5,300.5 4,150.8 Net Present Value = $ (2.73) So at required return of 27.7% , the NPV is close to 0, so IRR is 27.7% e As the required rate of return is 15% , the IRR 27.7% indicates that the investment is attractive. The positive NPV , The PI above 1 and short payback period all indicate attractiveness of the investment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.