A 30-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon paymen
ID: 2736354 • Letter: A
Question
A 30-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon payments and has a coupon rate of 10%.
What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $970? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,170? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
a.What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $970? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
Explanation / Answer
a.
Calculate Annual yield to maturity (YTM):
YTM = [C+(F-P)/n] / (F+P) / 2
C = Coupon / Interest payment = ($1,000 *10%)*6/12 = $50
F = Face value = $1,000
P = Price = $970
N = Years to maturity = 25 years
YTM = [$50 + ($1,000 - $970)/25] / ($1,000 + $970)/2
= 5.17%
Therefore, YTM is 5.17%.
b.
Calculate Annual yield to maturity (YTM):
YTM = [C+(F-P)/n] / (F+P) / 2
C = Coupon / Interest payment = ($1,000 *10%)*6/12 = $50
F = Face value = $1,000
P = Price = $1,000
N = Years to maturity = 25 years
YTM = [$50 + ($1,000 - $1,000)/25] / ($1,000 + $1,000)/2
= 5.00%
Therefore, YTM is 5.00%.
c.
Calculate Annual yield to maturity (YTM):
YTM = [C+(F-P)/n] / (F+P) / 2
C = Coupon / Interest payment = ($1,000 *10%)*6/12 = $50
F = Face value = $1,000
P = Price = $1,170
N = Years to maturity = 25 years
YTM = [$50 + ($1,000 - $1,170)/25] / ($1,000 + $1,170)/2
= 4.18%
Therefore, YTM is 4.18%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.