A 30-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon paymen
ID: 2764975 • Letter: A
Question
A 30-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon payments and has a coupon rate of 8.8%. (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 3 decimal places.)
a. What is the yield to maturity if the bond is selling for $960?
Yield to maturity % __________
b. What is the yield to maturity if the bond is selling for $1,000?
Yield to maturity % ____________
c. What is the yield to maturity if the bond is selling for $1,125?
Yield to maturity % _____________
Explanation / Answer
a) YTM={ C+[ F-P/n]/F+P/2} C=coupon rate =8.8% F=face value =$ 1000 P=price =$ 960 n=years =30
8.8+(1000-960/30)/1000+960/2
8.8+40/30)/1960/2 => 8.8+1.33/980 => 10.13/980=0.01033 or 1.034
b) YTM = 8.8+(1000-1000/30)/1000+1000/2
8.8+(0/30 )/2000/2 => 8.8/1000=0.0088 or 0.88%
c) YTM = 8.8+ (1000-1125/30)/ 1000+1125/2
8.8+(-125/30)/2125/2 => 8.8-4.17/1062.50 => 4.635/1062.50 =0.0043 or 0.44%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.