A 30-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon paymen
ID: 2765390 • Letter: A
Question
A 30-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon payments and has a coupon rate of 10%.
a. What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,060? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
b. What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,000? (Do not round intermediate calculations.)
c. What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,260? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
Explanation / Answer
Using financial calculator we can find YTM for bond
N=30*2 (Semi Annual Payment) FV=$1000, PMT=$50( 10%/2*1000 Semi annual coupon payment)
a) Price=-$1060(We have to pay price to buy bond so -ve)
Putting all above values we get YTM/2= 4.699%
Thus YTM= 9.398%
b) Price= $1000
Putting all above values we get YTM/2= 5%
Thus YTM= 10%
c)
Price= -$1260
Putting all above values we get YTM/2= 3.877%
Thus YTM= 7.754%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.