Company A, a lower-rated firm, desires a fixed-rate long-term loan. Company A pr
ID: 2736474 • Letter: C
Question
Company A, a lower-rated firm, desires a fixed-rate long-term loan. Company A presently has access to floating interest rate funds at a margin of 1.2% over LIBOR. In contrast, company B, a higher-rated firm, prefers a floating-rate loan. Company B has access to fixed-rate funds at 10.5% and floating-rate funds at LIBOR+0.7%. Both companies enter into an interest rate swap with Bank C. Based on the swap, Bank C would gain 0.2% and each of the two companies would gain 0.5%. What is the current fixed rate available for Company A?
Select one:
a. 12.9%
b. 13.4%
c. 12.2%
d. 8.8%
e. 11.8%
f. 9.6%
Explanation / Answer
ANSWER = C) 12.2%
Bank C would gain= 0.2%
Gain to both companies = 0.5%
Total gain of companies = 1%
Difference between fixed and floating rate = Bank gain + companies gain
= 0.2% + 1% = 1.2%
The difference between fixed and floating rate is
.X- 10.5% - .5% = 1.2%
= X-10% = 1.2%
X = 12.2%
Proof
Fixed
A
12.2%
Libor +1.2%
B
10.5%
Libor +0.7%
Difference
1.7%
.5%
The difference between fixed and floating rate = 1.7 - .5% = 1.2%
Less- gain to bank C = .2%
Gain After distribution to C = 1%
Share equally = 1% / 2 = 0.5% each
Fixed
A
12.2%
Libor +1.2%
B
10.5%
Libor +0.7%
Difference
1.7%
.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.