Company A, a lower-rated firm, desires a fixed-rate long-term loan. Company A pr
ID: 2736651 • Letter: C
Question
Company A, a lower-rated firm, desires a fixed-rate long-term loan. Company A presently has access to floating interest rate funds at a margin of 1.2% over LIBOR. In contrast, company B, a higher-rated firm, prefers a floating-rate loan. Company B has access to fixed-rate funds at 10.5% and floating-rate funds at LIBOR+0.7%. Both companies enter into an interest rate swap with Bank C. Based on the swap, Bank C would gain 0.2% and each of the two companies would gain 0.5%. What is the current fixed rate available for Company A? Select one: a. 9.6% b. 12.2% c. 11.8% d. 13.4% e. 12.9% f. 8.8%
Explanation / Answer
Given data:
Calculate the difference between fixed and floating rate by adding up the Bank gain and companies gain
Difference between fixed and floating rate = Bank gain + companies gain= 0.2% + 1% = 1.2%
The difference between fixed and floating rate is
X – 10.5% – 0.5% = 1.2%
= X –10% = 1.2%
Therefore, X = 12.2%
Hence, the correct option is (b) i.e. 12.2%
We can have a cross check over the calculations done:
Fixed
A
12.2%
Libor +1.2%
B
10.5%
Libor +0.7%
Difference
1.7%
0.5%
Thus, the difference between fixed and floating rate = 1.7 – 0.5% = 1.2%
Now, deduct the gain to bank C i.e. 0.2%. Thus, the gain after distribution to C = 1%
The companies share equally = 1% ÷ 2 = 0.5% each
Fixed
A
12.2%
Libor +1.2%
B
10.5%
Libor +0.7%
Difference
1.7%
0.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.