Anne Teak, the financial manager of a furniture manufacturer, is considering ope
ID: 2739437 • Letter: A
Question
Anne Teak, the financial manager of a furniture manufacturer, is considering operating a lock-box system. She forecasts that 800 payments a day will be made to lock boxes with an average payment size of $2,000. The bank’s charge for operating the lock boxes is $.30 a check. The interest rate is .012% per day.
a-1. If the lock box makes the cash available 2 days earlier, calculate the net daily advantage of the system. (Do not round intermediate calculations.) Daily interest saved $
a-2. Is it worthwhile to adopt the system? Yes No
b. What minimum reduction in the time to collect and process each check is needed to justify use of the lock-box system? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places).
Explanation / Answer
a-1. Reduction in outstanding cash balances arising from implementation of the lock-box system = 2 x 800 x $ 2,000 = $ 3,200,000
The return that could be earned on these funds = $ 3,200,000 x 4.38%* = $ 140,160
Annual lock-box charges = 800 x 365 x $ 0.30 = $ 87,600
Therefore lock-box advantage = $ ( 140,160 - 87,600) = $ 52,560
Daily net advantage = 52,560 / 365 = $ 144
a-2. Yes, it is worthwhile to adopt the system
b. Minimum reduction in time to justify the use of a lock-box system = $ 87,600 / 4.38% x 1/ ( 800, 2,000) = 1.25 days.
* 0.012% x 365 = 4.38%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.