The regular car can drive an average of 27 miles per gallon while the electrical
ID: 2739709 • Letter: T
Question
The regular car can drive an average of 27 miles per gallon while the electrical car can drive 100 miles per charge. Assuming that gasoline prices remain on average at $3/gallon, while charging the electrical car costs on average $5/charge. Either car you end up purchasing will be used for work only and a round trip is 25 miles per day (you can assume that a week is 5 work days and a year is 50 work weeks). Ignoring the time value of money, maintenance cost, and resale value, answer the following:
a) How much is the total cost for each option in the first year given the amount of driving you are expected to make
b) Assuming all of the given numbers remain the same over the years, how many years are you expected to drive before both options break even
Explanation / Answer
calculation of total cost
b) never the both cars are break even because we know only maintanence cost.
particulars gas car electrical car total miles per day 25 25 total days per year 50*5= 250 50*5=250 total miles per year 250*25= 6250 250*25=6250 total gallons/charges 6250/27=231.48 6250/100=62.5 gallon/charge cost $ 3 $ 5 total cost 231.48*3=$ 694.44 62.5*5=$ 312.5Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.