You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to l
ID: 2740030 • Letter: Y
Question
You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to local restaurants. Use the following information: Sales price per abalone = $35.50 Variable costs per abalone = $6.60 Fixed costs per year = $380,000 Depreciation per year = $125,000 Tax rate = 34% The discount rate for the company is 13 percent, the initial investment in equipment is $750,000, and the project’s economic life is six years. Assume the equipment is depreciated on a straight-line basis over the project’s life.
What is the accounting break-even level for the project?
What is the financial break-even level for the project?
What is the financial break-even level for the project?
Explanation / Answer
Calculate the financial break – even level for the project:
Break -even point (in units) = Sales price – Variable cost
=$ 35.50 - $6.60
= $28.90
Therefore, break- even point per unit is $28.90
Break -even point = Fixed cost / Contribution per unit
= $380,000 / $28.90
= 13,148.79 units
Break- even point (in dollars) = 13,148.79 units * $35.50
= $466,782.05
Therefore, Break – even point is $466,782.05
Calculate the accounting break -even level / NPV for the project:
Depreciation = $750,000 /6 years = $125,000
Break -even point = (fixed cost + depreciation) / (Contribution per unit)
= $380,000 + $125,000 / $28.90
= 17,474.05 units
Break – even point in dollars is = 17,474.05 units * $35.50 = $620,328.78.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.