You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to l
ID: 2757443 • Letter: Y
Question
You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to local restaurants. Use the following information:
The discount rate for the company is 15 percent, the initial investment in equipment is $861,000, and the project’s economic life is seven years. Assume the equipment is depreciated on a straight-line basis over the project’s life.
What is the accounting break-even level for the project? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number (e.g., 32).)
What is the financial break-even level for the project? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number (e.g., 32).)
You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to local restaurants. Use the following information:
Explanation / Answer
Contribution per Unit = Sales Price – Variable Cost = 35.30 – 6.40 = 28.9
Accounting Breakeven Level = Fixed Cost + Depreciation/Contribution per Unit
= 378,000 + 123,000/28.9 = 17336 units
Return on investment = Initial Investment x Discount Rate
= 861,000 x 15 % = 129150 %
Financial Breakeven Level = 378,000 + 123,000 + 129150 /28.9 = 21804 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.