Consider historical data showing that the average annual rate of return on the S
ID: 2740922 • Letter: C
Question
Consider historical data showing that the average annual rate of return on the S&P 500 portfolio over the past 85 years has averaged roughly 8% more than the Treasury bill return and that the S&P 500 standard deviation has been about 35% per year. Assume these values are representative of investors' expectations for future performance and that the current T-bill rate is 3%.
Calculate the utility levels of each portfolio for an investor with A = 3. Assume the utility function is U =E(r) 0.5 × A2
Calculate the utility levels of each portfolio for an investor with A = 3. Assume the utility function is U = E(r) 0.5 × A2
Consider historical data showing that the average annual rate of return on the S&P 500 portfolio over the past 85 years has averaged roughly 8% more than the Treasury bill return and that the S&P 500 standard deviation has been about 35% per year. Assume these values are representative of investors' expectations for future performance and that the current T-bill rate is 3%.
Explanation / Answer
Average annual return above Treasury bill return = 8%
Treasury bill return = 3%
Value of A = 3
Standard deviation () = 35%
Expected return = 8% + 3%
= 11%
Expected return is 11%.
Utility levels of each portfolio for an investor is calculated below using following formula:
Utility levels (U) = E(r) 0.5 × A2
= 11% 0.5 × (3 × 35% ^2)
= 11% 18.375%
= 7.375%
Utility levels of each portfolio for an investor is 7.375%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.