The Starr Co. just paid a dividend of $1.65 per share on its stock. The dividend
ID: 2741586 • Letter: T
Question
The Starr Co. just paid a dividend of $1.65 per share on its stock. The dividends are expected to grow at a constant rate of 5 percent per year, indefinitely. Investors require a return of 12 percent on the stock. What is the current price? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What will the price be in three years? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What will the price be in 14 years? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
Solution.
A. Current price .
Formula = Dividend / Required rate of return
= $1.65 / 12% = $13.75
B. Price will be in three year.
Formula = Dividend / Required rate of return.
= $2.01 / 12% = $16.75
C. Price will be in14 year.
Formula = Dividend / Required rate of return.
= $3.43 / 12% = $28.58
Year Dividend Growth rate Growth Final dividend Current 1.65 5% 0.08 1.73 1 1.73 5% 0.09 1.82 2 1.82 5% 0.09 1.91 3 1.91 5% 0.10 2.01Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.