Easter Egg and Poultry Company has $2,000,000 in assets and $1,400,000 of debt.
ID: 2741756 • Letter: E
Question
Easter Egg and Poultry Company has $2,000,000 in assets and $1,400,000 of debt. It reports net income of $200,000.
What is the firm’s return on assets? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
What is its return on stockholders’ equity? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
If the firm has an asset turnover ratio of 2.5 times, what is the profit margin (return on sales)? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
What is the firm’s return on assets? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
1. Return on assets = Net Income / Total assets
= 200000/2000000 = 0.1 = 10%
2. Return on equity = Net Income / Shareholder's equity
Shareholder's equity value is not provided.
3. Asset turnover ratio = Total Revenue / Total Assets
Total Revenue = 2.5 * 2000000 = 5000000
Profit margin = Net income / Total Revenue = 200000 / 5000000 = 0.04 = 4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.