Easter Egg and Poultry Company has $1,370,000 in assets and $610,000 of debt. It
ID: 2816871 • Letter: E
Question
Easter Egg and Poultry Company has $1,370,000 in assets and $610,000 of debt. It reports net income of $191,000.
a. What is the firm’s return on assets? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
b. What is its return on stockholders’ equity? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
c. If the firm has an asset turnover ratio of 1.5 times, what is the profit margin (return on sales)? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a.
Return on assets=191000/1370000=13.94%
b.
Return on equity=191000/(1370000-610000)=25.13%
c.
sales=asset turnover ratio*assets=1.5*1370000=2055000
profit margin=191000/2055000=9.29%
the above is answer..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.