Eastem Electric currently pays a dividend of about $1.78 per share and sells for
ID: 2789006 • Letter: E
Question
Eastem Electric currently pays a dividend of about $1.78 per share and sells for $36 a share a. If investors believe the growth rate of dividends is 3% per year, what is the opportunity cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Cost of Capital b. If investors' opportunity cost of capital is 12%, what must be the growth rate they expect of the firm? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Growth rate C. If the sustainable growth rate is 5% and the plowback ratio is .4, what must be the return on equity ROE? (Round your answer to 2 decimal places.) ROEExplanation / Answer
price = dividend next year /(required rate of return - growth rate)
a)
36 = 1.78*1.03/r-3%
=>
cost of capital r = 8.09%
b)
36 = 1.78*(1+g)/12%-g
=>
4.32 -36g = 1.78 + 1.78g
=>
growth rate g = 6.72%
c)
sustainable growth rate = ROE * (1-plowback ratio)
ROE = 5%/(1-0.4)
= 8.33%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.