You have 40 years left until retirement and want to retire with $4.5 million. Yo
ID: 2741999 • Letter: Y
Question
You have 40 years left until retirement and want to retire with $4.5 million. Your salary is paid annually, and you will receive $70,000 at the end of the current year. Your salary will increase at 2.5 percent per year, and you can earn a 14.2 percent return on the money you invest. If you save a constant percentage of your salary, what percentage of your salary must you save each year? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Percent of salary to save % = ____________________
Explanation / Answer
Step:1 (find lump sum payment into the retirement account)
PV = FV/(1 + r)t
PV = $4,500,000/(1 + 0.142)40
PV = $22,211.01
Step:2 (solve payment)
Growing annuity equation:
PV = C {[1 – ((1 + g)/(1 + r))t ] / (r – g)}
$22,211.01 = C{[1 – ((1 + 0.025)/(1 + 0.142))40 ] / (0.142 – 0.025)}
C = $2,633.82
Step:3(percentage of your salary is)
Percentage of salary = $2,633.82/$70,000
Percentage of salary = 0.0376, or 3.76%
PV = FV/(1 + r)t
PV = $4,500,000/(1 + 0.142)40
PV = $22,211.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.