Caughlin Company needs to raise $70 million to start a new project and will rais
ID: 2742744 • Letter: C
Question
Caughlin Company needs to raise $70 million to start a new project and will raise the money by selling new bonds. The company will generate no internal equity for the foreseeable future. The company has a target capital structure of 70 percent common stock, 15 percent preferred stock, and 15 percent debt. Flotation costs for issuing new common stock are 10 percent, for new preferred stock, 7 percent, and for new debt, 2 percent.
What is the true initial cost figure the company should use when evaluating its project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your final answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.)
Initial cost: $_________
Caughlin Company needs to raise $70 million to start a new project and will raise the money by selling new bonds. The company will generate no internal equity for the foreseeable future. The company has a target capital structure of 70 percent common stock, 15 percent preferred stock, and 15 percent debt. Flotation costs for issuing new common stock are 10 percent, for new preferred stock, 7 percent, and for new debt, 2 percent.
What is the true initial cost figure the company should use when evaluating its project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your final answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.)
Initial cost: $_________
Explanation / Answer
Calculation of true initial cost of the new project:
Before calculating the initial cost , we need to know the Weighted average Floating cost
that means, Weighted average floating cost = sum of capital structure * floating cost
= (70% * 10%) + (15% * 10%) + (15% * 2%)
= 0.7*0.1 + 0.15*0.1 + 0.15*0.02
=0.07 + 0.015 + 0.003 = 0.088 = 8.8% is the Weighted average floating cost.
Total cost of equipment including floating costs => true initial cost (1-.8.8%) = 70million
true initial cost = 70million / (1-.8.8%)
true initial cost = 70million / (1-.0.088)
true initial cost = 70million / 0.912
true initial cost = 76,754,385.96
Therefore, true initial cost = $76,754,386 (rounded off)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.