Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Down Under Boomerang, Inc., is considering a new three-year expansion project th

ID: 2743266 • Letter: D

Question

Down Under Boomerang, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.49 million. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,010,000 in annual sales, with costs of $705,000. The tax rate is 34 percent and the required return is 16 percent. The project requires an initial investment in net working capital of $230,000, and the fixed asset will have a market value of $295,000 at the end of the project.

What is the project's Year 0 net cash flow? Year 1? Year 2? Year 3?

What Is the NPV?

Explanation / Answer

Solution :- Cash flow in Year 0 = (-) 2720000 (2490000 + 230000).

Negative sign indicates the outflow of cash in the Year 0 (At beginning of project).

Calculation of operating cash flow

Sales

(-) Costs

2010000

705000

Earnings before depreciation & tax

(-) Depreciation (2490000 / 3)

1305000

830000

Earnings before tax

(-) Tax expense (34 % of 475000)

  475000

  166250

Net income

(+) Depreciation

  313500

830000

Cash flow in Year 1 = $ 1143500.

Cash flow in Year 2 = $ 1143500.

Cash flow in Year 3 = 1143500 + 230000(Salvage value of working capital is considered to be 100 %) + 295000 * (1 - 0.34)

= 1143500 + 230000 + 194700

= $ 1568200.

Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflow.

Present value of cash inflows = 1143500 / (1 + 0.16)1 + 1143500 / (1 + 0.16)2 + 1568200 / (1 + 0.16)3

= 1143500 / (1.16)1 + 1143500 / (1.16)2 + 1568200 / (1.16)3

= 1143500 / 1.16 + 1143500 / 1.3456 + 1568200 / 1.560896

= 985775.86 + 849806.78 + 1004679.36

= $ 2840262.

Present value of cash outflow = $  2720000.

Accordingly, Net present value (NPV) of Project = 2840262 - 2720000.

= $ 120262.

Conclusion :-

Particulars Amount ($)

Sales

(-) Costs

2010000

705000

Earnings before depreciation & tax

(-) Depreciation (2490000 / 3)

1305000

830000

Earnings before tax

(-) Tax expense (34 % of 475000)

  475000

  166250

Net income

(+) Depreciation

  313500

830000

Operating cash flow 1143500
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote