A T-bill with face value $10,000 and 78 days to maturity is selling at a bank di
ID: 2743693 • Letter: A
Question
A T-bill with face value $10,000 and 78 days to maturity is selling at a bank discount ask yield of 2.5%.
What is the price of the bill? (Use 360 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
What is its bond equivalent yield? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
What is the price of the bill? (Use 360 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a)
Price of the bill = FV = Px(1+Yx(number of days / 360))
P x (1+0.025(78/360)) = 10,000
P = 10000 / (1+0.025(78/360))
P = 10000 / 1.005417 = $9,946.13
b)
Bond equivalent yield = 0.025 x (78/360) = 0.005417
= 0.005417 x 365 / 78 = 0.02535 or 2.53%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.