Star, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether or not to co
ID: 2745384 • Letter: S
Question
Star, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether or not to convert its all-equity capital structure to one that is 30 percent debt. Currently there are 14,000 shares outstanding and the price per share is $63. EBIT is expected to remain at $77,000 per year forever. The interest rate on new debt is 7 percent, and there are no taxes.
Ms. Brown, a shareholder of the firm, owns 250 shares of stock. What is her cash flow under the current capital structure, assuming the firm has a dividend payout rate of 100 percent? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What will Ms. Brown’s cash flow be under the proposed capital structure of the firm? Assume that she keeps all 250 of her shares. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Assume that Ms. Brown unlevers her shares and re-creates the original capital structure. What is her cash flow now? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Star, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether or not to convert its all-equity capital structure to one that is 30 percent debt. Currently there are 14,000 shares outstanding and the price per share is $63. EBIT is expected to remain at $77,000 per year forever. The interest rate on new debt is 7 percent, and there are no taxes.
Explanation / Answer
a) Ms. Brown, a shareholder of the firm, owns 250 shares of stock. What is her cash flow under the current capital structure, assuming the firm has a dividend payout rate of 100 percent
The earnings per share are: EPS = $77,000 / 14,000 shares
EPS = $5.50
So, the cash flow for the investor is:Cash flow = $5.50(100 shares)
Cash flow = $1,375
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
b. What will Ms. Brown’s cash flow be under the proposed capital structure of the firm? Assume that she keeps all 250 of her shares.
V= $63(14,000)
V= $882,000
Under the proposed capital structure, the firm will raise new debt in the amount of:
B=0 .30($882,000)
B= $264,600
This means the number of shares repurchased will be:
Shares repurchased = $264,600 / $63 Shares repurchased = 4,200
Under the new capital structure, the company will have to make an interest payment on the new debt.The net income with the interest payment will be:
NI = $77,000 – .07(264,600)
NI = $77,000-18,480
NI=$58,520
This means the EPS under the new capital structure will be:
= $58,520 / (14,000– 4,200) shares
=$58,520/9,800
EPS = $5.97
Since all earnings are paid as dividends, the shareholder will receive:
Shareholder cash flow = $5.97(250 shares)
Shareholder cash flow = $1,493
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Interest cash flow = 75($63)(.07)
Interest cash flow = $330.75
The shareholder will receive dividend payments on the remaining 65 shares, so the dividends received will be:
Dividends received = $5.97(75 shares)
Dividends received = $447.75
The total cash flow for the shareholder under these assumptions will be:
Total cash flow = $330.75 + 447.75
Total cash flow =$778.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.