Given the following information. what is the effective cost of the bonks discoun
ID: 2748835 • Letter: G
Question
Given the following information. what is the effective cost of the bonks discount loan Iine of credit limit S9.600.000 Amount borrowed S6.000.000 Stated (nominal) interest rate 4% Maturity of loan in years 0.75 Compensating balance 10% Commitment fee up-front 0.125% Commitment fee back end 0.25% 4.17% 5.00% 5.17% None of the above Give the following information, What is the compensating balance the bank requires for your collect loan. Line of credit limit $10000000 Amount borrowed stated borrowed $6000000 state (nominal) interest rate 4% Maturity of loan in years 0.75 Effective cost of loan 5% Commitment fee up-foront 0.125% Commitment fee back end 0.25% Given the following balance sheet for 2014, The sales, net profit and dividends for 2014 are respectively, $5,500,000; $479,800; $400,000. Assume the firm is operating at capacity and total assets will stay in the same proportion to sales for 2015. All :current liabilities are spontaneously increasing. What is the external funds needed for the coming year if sales increase by 30% $900,000 $750,000 $646,250 None of the aboveExplanation / Answer
Since, Part 16 and 17 have already been answered, the details for Part 18 have been given below:
_______
The External Funds Needed can be calculated with the use of following formula:
External Funds Needed = Current Total Assets*Growth Percentage of Sales - Spontaneous Liabilities*Growth Percentage of Sales - Current Sales*(1+Growth Rate)*Profit Margin*(1-Dividend Payout Ratio)
_______
Here, Current Total Assets = $3,000,000, Spontaneous Liabilities = $500,000, Growth Rate = 30%, Current Sales = $5,500,000,
Profit Margin = Net Profit/Current Sales*100 = 479,800/5,500,000*100 = 8.72%
Dividend Payout Ratio = Dividends/Net Income*100 = 400,000/479,800*100% = 83.37%
Using these values in the above formula for External Funds Needed, we get,
External Funds Needed = 3,000,000*(30%) - 500,000*(30%) - 5,500,000*(1+30%)*8.72%*(1-83.37%) = $646,315 which is closest to $646,250
Answer is $646,250 (which is Option C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.