Given the following information, formulate a continuous-review inventory managem
ID: 339593 • Letter: G
Question
Given the following information, formulate a continuous-review inventory management system. The item is demanded 50 weeks a year. 2. Item cost Order cost Annual holding cost (%) Annual demand Average demand $20 $250 10% df item cost 25,000 500 per week Standard deviation of weekly demand Lead time Service probability 25 per week 1 week 95% Compute the order quantity and reorder point. For the order quantity, please provide at least one step of calculation and the correct answer for full credit. For the reorder point, please provide the formula, at least one step of calculation, and the correct answer for full credit. (10 points)Explanation / Answer
Annual Demand (D) = 25000
Order cost (S) = 250
Holding cost (H) = 10%*Item cost = 10%*20 = 2
Average weekly demand (d) = 500
Standard deviation (SD) = 25 per week
Lead time (LT) = 1 week
Service probability is 95%. Z value for 95% is 1.645
Order quantity = sqrt(2*D*S/H) = sqrt(2*25000*250/2) = 2500
Reorder point = d*LT + z*SD*sqrt(LT) = 500*1 + 1.645*25*sqrt(1) = 541.125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.