You purchase 500 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $55. You
ID: 2749126 • Letter: Y
Question
You purchase 500 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $55. Your broker requires you to deposit $16,000.
Suppose you sell the stock at a price of $59. What is your return? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is your return if the stock price is $53 when you sell the stock? (Negative values should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
You purchase 500 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $55. Your broker requires you to deposit $16,000.
Explanation / Answer
1. With margin, amount invested = $16,000
If stock is sold at $59, profit made = 500 * 4 = 2000
So return = 2000 / 16000 = 12.50%
Without margin, return = 2000/(500*55) = 7.27%
2. With margin, amount invested = $16,000
If stock is sold at $53, loss made = 500 * 2 = 1000
So return = -1000 / 16000 = -6.50%
Without margin, return = -1000/(500*55) = -3.64%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.