A company has EAT, depreciation expense, capital expenses, debt and debt princip
ID: 2749637 • Letter: A
Question
A company has EAT, depreciation expense, capital expenses, debt and debt principal payments of $9m, $2.8m, $1.3m, $40m and $1.5m respectively. Between the first and the second years, it has current assets of $11m and $13.4m and current debts of $5m and $6.1m respectively. Its unlevered bheta, D/E and t are 3, 40/60 and .4 respectively. The t bond rate is 2% and the risk premium is 8% and its sales are $90m. The Company plows about 30% of its profits back into its business. Derive the value of The company.
Explanation / Answer
EAT = $ 9 Million
Depreciation =$ 2.8 Million
Capital Expenses = $ 1.3 Million
Debt = $ 40 Million
Debt Principal Payments = $ 1.5 Million
Current Assets in Year 1 = $ 11 Million
Current Assets in year 2 = $ 13.4 Million
Current Liabilities in year 1 = $ 5 Million
Current Liabilities in year 2 = $ 6 Million
Change in Current assets = CA in year 2 – CA in year 1 = $ 13.4 Million -$ 11 Million
= $ 2.4 Million
Change in current liabilities =CL in year 2 – CL in year 1 = $ 6 Million - $ 5 Million =$ 1 Million
Change in Working capital = Increase in Current Assets - Increase in Current Liabilities
= $ 2.4 Million - $ 1 Million = $ 1.4 Million
Free Cash Flows = Net Income + Depreciation – Capital Expenditure – Change in Working Capital
Free Cash Flows to Equity = $ 9 Million + $ 2.8 Million - $ 1.3 Million - $ 1.4 Million
= $ 9.1 Million
Free Cash Flows to Firm = Free Cash Flows + Principal repayments = $ 9.1 Million + $ 1.5 Million
= $ 10.6 Million
Unlevered Beta = 3
Debt/Equity Ratio = 40/60
Tax rate = 40% or 0.4
Debt / Equity ratio = 40/60
$ 40 Million / Equity = 40/60
Equity = $ 40 Million / (40/60) = $ 40 Million * 60/40 = $ 60 Million
Net Income = EAT = $ 9 Million
Return Equity = $9 Million / $ 60 Million = 0.15 or 15%
Sales of the firm = $ 90 Million
Profit Margin = Net Income / Sales = $ 9 Million / $ 90 Million = 0.10 or 10%
Plough back ratio = 30% or 0.30
Sustainable growth rate of the firm = Profit Margin * plough back ratio = 0.10 * 0.30
= 0.03 or 3%
Total Value of the Firm = Debt + Equity + Cash = $ 40 Million + $ 60$ Million + $ 9.1 Million
= $ 109.1 Million
Cash as a % of firm value = $ 91 Million / $ 109.1 Million = 0.0834
Unlevered Beta without cash = Unlevered beta * (1-cash balance as % of firm value)
Unlevered Beta without cash = 3 * (1-0.0834) = 3* 0.9166 = 2.7498
Levered Beta = Unlevered Beta without cash * (1+((1-tax rate)*Debt/Equity)))
Levered Beta = 2.7498 * (1+((1- 0.40)*(40/60)))
Levered Beta = 2.7498 * (1+(0.6 * 40/60))
Levered Beta = 2.7498 * (1+0.40) = 3.84972 or 3.85
t-bond rate = 2%
risk premium = 8%
Expected cost of equity = t-bond rate + beta * risk premium
= 2% + 3.85 * 8% = 32.80
Value of Equity = Free Cash Flows / (Cost of Equity – growth rate)
= $ 10.6 Million / (0.15 – 0.03)
= $ 10.6 Million / 0.12 = $ 83.33 Million
Value of the firm = Value of Equity + Value of Debt + Cash Balance
= $ 83.33 Million + $ 40 Million + $ 10.6 Million
= $ 133.93 Million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.