A company had net income of $20,000 this year on equity of $100,000 last year. I
ID: 2793242 • Letter: A
Question
A company had net income of $20,000 this year on equity of $100,000 last year. Its ROE is expected to be constant. Answer the following questions:
(a) What is its ROE?
(b) The company retains 40% of its earnings. What are earnings next year expected to be? What are dividends next year expected to be?
(c) What is the growth rate of earnings? What is the growth rate of dividends?
(d) The beta of the returns on the stock has been 1. The risk-free rate is 5% and the return on the market is expected to be 10%. What is the discount rate (OCC) on the company’s stock?
(e) The company has 20,000 shares outstanding. What should the price per share be today?
Explanation / Answer
a)
ROE = 20000/100000 = 20%
b)
New equity = 100000 + 40%*20000 = 108000
Earnings = 108000*20% = 21600
Dividends = (1-40%)*21600 = 12960
c)
g = ROE * retention ratio = 20%*40% = 8%
As ROE and rention are constant dividend also grows at 8%
d)
discount rate = 5% + 1*(10% - 5%) = 10%
e)
Dividend per share = 60%*20000/20000 = 0.6
Price = 0.6*(1+8%) / (10% - 8%) = 32.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.