A company estimates that 1% of the computer chips produced inits plant are defec
ID: 3091809 • Letter: A
Question
A company estimates that 1% of the computer chips produced inits plant are defective. How many chips must the company make andtest in orde rto be able to ship at lest 4,500 nondefectivechips? The answer is 4546...how???? CAN you please use only an inequality to solve thisproblem...will rate right away. A company estimates that 1% of the computer chips produced inits plant are defective. How many chips must the company make andtest in orde rto be able to ship at lest 4,500 nondefectivechips? The answer is 4546...how???? CAN you please use only an inequality to solve thisproblem...will rate right away.Explanation / Answer
A company estimates that 1% of the computer chips produced inits plant are defective. How many chips must the company make andtest in orde rto be able to ship at lest 4,500 nondefectivechips? The answer is 4546...how????the total number of chips - number bad chips is >= 4500
x=total number of chips
.01x = number of bad chips
x-.01x>=4500
combine x's
.99x>=4500
divide both sides by .99
(.99x)/.99>=4500/.99
x>=4545.4545
can't make a portion of a chip so
x>=4546
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.