1.) Each business day, on average, a company writes checks totaling $12,000 to p
ID: 2750926 • Letter: 1
Question
1.) Each business day, on average, a company writes checks totaling $12,000 to pay its suppliers. The usual clearing time for the checks is four days. Meanwhile, the company is receiving payments from its customers each day, in the form of checks, totaling $23,000. The cash from the payments is available to the firm after two days. a.) Calculate the company’s disbursement float, collection float, and net float. b.) How would your answer to part (a) change if the collected funds were available in one day instead of two?
Explanation / Answer
a) Disbursement float = 12000 * 4 = $ 48000
Collection float = 23000 * 2 = $ 46000
Net float = Disbursement float - Collection float
= 48000 - 46000
= $ 2000
b) Disbursement float = 12000 * 4 = $ 48000
Collection float = 23000 * 1(Note A) = $ 23000
Net float = Disbursement float - Collection float
= 48000 - 23000
= $ 25000
(Note A) :- Collected funds were available in one day instead of two.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.