Seaweed Mfg., Inc., is currently operating at only 82 percent of fixed asset cap
ID: 2751057 • Letter: S
Question
Seaweed Mfg., Inc., is currently operating at only 82 percent of fixed asset capacity. Fixed assets are $433,500. Current sales are $510,000 and projected to grow to $721,463.
How much in new fixed assets are required to support this growth in sales? Assume the company maintains its current operating capacity. (Do not round your intermediate calculations.)
$72,134
$65,892
$69,360
$179,744
$72,828
Seaweed Mfg., Inc., is currently operating at only 82 percent of fixed asset capacity. Fixed assets are $433,500. Current sales are $510,000 and projected to grow to $721,463.
Explanation / Answer
Sales at 100% capacity of current fixed assets = $510,000÷82% = $621,951.22
Fixed assets for $1 sales = $433,500÷$621,951.22 = $0.697
New fixed assets required = $0.697×$721,463-$433,500 = $69,360
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.