Seawater is to be desalinized in a reverse osmosis plant. 1000 lb_m/h of seawate
ID: 986787 • Letter: S
Question
Seawater is to be desalinized in a reverse osmosis plant. 1000 lb_m/h of seawater with a salt concentration of 3.1% is mixed with a recycle stream. This combined stream has a salt concentration of 4.0% and is pumped into the process where desalinized water is produced and a waste brine solution is discarded. What is the mass flow rate of recycled brine? What is the production rate of desalinized water (also called potable water)? How many pounds of salt are removed per ft^3 of potable water produced? If one cell can handle a fresh feed of 1000 lb_m /h of seawater, how many units would be required for a city requiring one million gallons per day of potable water?Explanation / Answer
Basis: One hour
overall balance, 1000 = B+D
Salt balance = (1000*3.1) = 5.25B+0.050
Solving, B = 586.5 lb; D=413.5 lb
R = 5.25%
Overall balance (at entry cell), 1000+R = S
Salt balance, 1000*0.031 + R*0.0525 = S*0.04
Solving, S=1720 lb ans R = 720 lb
If once celll handles 1000lb/hr then 348 cells required to handle 1 million gallons per day.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.