Bennington Industrial Machines issued 151,000 zero coupon bonds four years ago.
ID: 2751453 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 151,000 zero coupon bonds four years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.1 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.2 percent.
If the company has a $46.6 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Bennington Industrial Machines issued 151,000 zero coupon bonds four years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.1 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.2 percent.
Explanation / Answer
The weight of debt should be based on the current market value of the zero copon bonds which is fiven by:
Market Value = face Value/(1+r)^n where Face value = 151,000*1000 = 151,000,000
r=0.082= 8.2%, and n = 30-4 = 26 years
Hence Market Value = 151,000,000/(1+0.082)^26 = $19,456,654.51
Value of equity = $46,600,000.
hence total equity + debt = $19,456,654.51 + $46,600,000. = $66,056,654.51
Hence weight of debt = $19,456,654.51/$66,056,654.51 = 0.2945
hence weight of debt =0.2945
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.