Bennington Industrial Machines issued 152,000 zero coupon bonds five years ago.
ID: 2635272 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 152,000 zero coupon bonds five years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
If the company has a $46.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Required:If the company has a $46.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Explanation / Answer
Current Market Value of debt = 152000*100/ ((1+0.083)^25) = 20707714.7
(Assuming face value of bond as 1000)
Weight of Debt = Market value of debt/ (Equity + Debt) = 20707714.7/(46700000+20707714.7) = 30.72%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.