Bennington Industrial Machines issued 152,000 zero coupon bonds five years ago.
ID: 2767332 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 152,000 zero coupon bonds five years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
1. What is the price of the bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
2. What is the market value of the company's debt? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
3. If the company has a $46.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital?
Explanation / Answer
1. Let the par value be $1,000 of each bond. The current time = end of the 5th year or the beginning of the 6th year. Time left till maturity = 30 years - 5 years = 25 years.
Price of the bond = par value/(1+new YTM)^number of years
= 1,000/(1.083^25) = $1,000/7.17 = $139.42. This is the price of a single bond.
2. market value of the company's debt = price of a single bond*number of bonds = $139.42*152,000 = $21,191,518.06
3. market value of equity = $46.7 million. market value of debt = $21,191,518.06 or $21.19 million
Total value of capital = equity+debt = 46.7+21.19 = $67.89 million.
weight = value of debt/value of capital = 21.19/67.89 = 31.21%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.