Fred Norton is putting 8% of his salary per year into his sponsored personal ret
ID: 2752771 • Letter: F
Question
Fred Norton is putting 8% of his salary per year into his sponsored personal retirement plan. His annual salary is $50,000. Assume the annual investments earn 5% annually.
The following future value and present value factors are available:
Fut. Value Present Value
5%, 30 years 66.439 15.372
7%, 30 years 94.461 12.409
4%, 15 years 20.024 11.118
a. Compute how much the retirement plan amount will be at the end of 30 years.
b. Assume Fred takes a more aggressive investment approach and earns a return of 7% instead. Compute how much more he would have in his retirement account at the end of the 30 years.
c. Assume when Fred retires he has $320,000 in his retirement plan. The plan will earn a 4% rate of return over his anticipated 15 years of retirement. Compute the amount Fred could withdraw from the retirement plan each month over the 15 years.
Explanation / Answer
a)
Retirement plan amount:
= $50,000×8%×66.439
= $265,756
B)
. Retirement plan amount:
= $50,000×8%×94.461
= $377,844
c)
Present value of annuity = P×[1-(1÷(1+r)^n)]÷r
r is interest rate per period
P is payment per period
n is number of payments
$320,000 = P×[1-(1÷(1+(4%÷12))^(15×12))]÷(4%÷12)
Monthly withdrawal, P = $2,367
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.