Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly
ID: 2753385 • Letter: S
Question
Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,600 per unit; variable costs = $320 per unit; fixed costs = $2.7 million; quantity = 78,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ±10 percent.What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case scenario analysis? What about the worst-case scenario?
Scenario Units Sales Unit Price UnitVariable cost Fixed Costs Base $ $ $ Best Worst
Explanation / Answer
Unit sales Unit Price$ Unit Variable cost $ Fixed cost $ Scenario Base 78,000 1,600 320 2,700,000 Best 85,800 1,760 288 2,430,000 Assumptions for best scenario =+10% =+10% =-10% =-10% Worst 70,200 1,440 352 2,970,000 Assumptions for worst scenario =-10% =-10% =+10% =+10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.